BlogCzy to dobry czas na pozwanie banku?

12 października, 2022

Zdecydowanie jedynym i najlepszym sposobem, by pozbyć się kredytu frankowego jest pozwanie banku. Rosnąca inflacja oraz rosnące ceny nie sprzyjają podejmowaniu tak ważnej decyzji, jaką jest pozwanie banku… Obecna sytuacja gospodarcza powoduje, że Frankowicze zadają sobie pytanie, czy to na pewno dobry moment na rozpoczęcie batalii z bankiem? Ty też masz takie wątpliwości? Jeśli tak, to świetnie się składa, że trafiłeś na nasz artykuł. Wyjaśnimy Ci, dlaczego teraz to dobry czas na pozwanie banku oraz co musisz wiedzieć, jeśli zaciągnąłeś kredyt frankowy…

 

Dlaczego to właśnie teraz jest najlepszy czas na pozwanie banku?

 

Z każdym miesiącem Twój budżet domowy narażony jest na wydatek, który nie powinien być w nim ujęty. A przecież ceny ciągle rosną, więc Twoje wydatki również. Rośnie także wysokość Twojej raty kapitałowo – odsetkowej, bo kurs franka też szybuje w górę. Dlaczego rata kapitałowo – odsetkowa nie powinna być ujęta w Twoim budżecie? Bo najpewniej zawarta przez Ciebie umowa kredytu jest nieważna!

Musisz też wiedzieć, że obecnie do sądów wnoszonych jest mnóstwo takich pozwów. Im wcześniej podejmiesz decyzję, tym szybciej sprawę zakończysz. To z kolei oznacza, że pozbędziesz się kredytu raz na zawsze!

Obecnie obserwujemy zwartą i zdecydowanie działającą na korzyść kredytobiorców linię orzeczniczą. Szanse na wygraną są ogromne!

 

Co oznacza unieważnienie umowy?

 

Unieważnienie umowy kredytowej oznacza, że odpada konieczność spłacania rat kredytu. Wykreśleniu podlega też hipoteka.

W razie prawomocnej nieważności umowy bank zażąda od kredytobiorcy zwrotu kwoty wypłaconego kapitału. Sam natomiast zwróci kredytobiorcy wszystkie kwoty, jakie kredytobiorca wpłacił do banku w wykonaniu umowy. Są to raty kapitałowo – odsetkowe, prowizje oraz inne opłaty.

Przeczytaj także: Nieważność czy odfrankowienie – czym się różnią?

 

Czy to dobry czas na pozwanie banku i czy się to opłaca?

 

Korzyści finansowe ze sprawy sądowej z bankiem zależne są od kwoty udzielonego kredytu, daty jego zaciągnięcia oraz od okresu kredytowania. W przeważającej części umów frankowych korzyści ekonomiczne kredytobiorcy są ogromne.

 

Czy kredyty we frankach się przedawniają?

 

Możliwość powołania się na nieważność umowy frankowej nigdy nie podlega przedawnieniu. Tak samo, jak powództwo o stwierdzenie (ustalenie) nieuczciwego charakteru warunku istniejącego w takiej umowie. Jednak roszczenie o zwrot wpłaconych przez kredytobiorcę rat już tak. Jest to okres 6 letni i liczony jest od momentu, kiedy dowiedziałeś/aś się, że Twoja umowa zawiera wady prawne. Dlatego byś mógł odzyskać swoje pieniądze od banku, nie czekaj i działaj już dziś!

 

Od czego zacząć sprawę frankową?

 

Zacznij od poszukiwania kancelarii adwokackiej lub radcowskiej. Oddaj swoją sprawę w ręce profesjonalnego i doświadczonego pełnomocnika. Profesjonalna kancelaria na podstawie skanu umowy wyliczy wysokość przysługujących Ci roszczeń oraz przedstawi koszty związane z wytoczeniem powództwa. Większość kancelarii dokonuje takiej analizy bezpłatnie.

 

Jakie dokumenty są potrzebne do sprawy sądowej?

 

Jednym z dokumentów niezbędnych do pozwania banku jest umowa kredytu. Jeśli nie posiadasz umowy w domu, nic nie szkodzi – bank (na Twój wniosek) wyda Ci jej kopię.

Zanim pozwiesz bank, złóż wniosek o wydanie zaświadczenia o obsłudze kredytu. Bank za wydanie zaświadczenia pobiera opłatę i jest to kwota rzędu 50 – 150 zł. Na zaświadczenie będziesz czekał ok. 30 dni.

 

Ile kosztuje pozew frankowy?

 

Wysokość opłaty od pozwu reguluje ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W przypadku sprawy frankowej wynosi ona maksymalnie 1000 zł. Dowód uiszczenia tej opłaty stanowi konieczny załącznik do pozwu.

Przeczytaj także: Dlaczego sprawa frankowa tyle kosztuje?

 

Jaki sąd jest właściwy do rozpoznania Twojej sprawy?

 

Sądem właściwym jest sąd okręgowy, w którego okręgu masz miejsce zamieszkania (nie zameldowania) lub sąd, w którego okręgu bank ma siedzibę.

 

Czy to dobry czas na pozwanie banku – jak długo trwa postępowanie sądowe?

 

Nasze doświadczenia wskazują, że sprawa frankowa w I instancji może zakończyć się wydaniem wyroku nawet w ok. 4 miesiące od dnia wniesienia pozwu. Jednak średnio postępowanie w sprawie frankowej przed sądem I instancji trwa od ok. roku nawet do kilku lat… Długość sprawy uzależniona jest od sądu, do którego trafi Twój pozew… Gdy sprawa trafi do drugiej instancji należy przygotować się na proces trwający dodatkowe 8-12 miesięcy.

 

Czy muszę być obecny na każdym terminie rozprawy?

 

Jako kredytobiorca możesz (ale nie musisz) uczestniczyć w każdej rozprawie. Twój udział w rozprawie jest obowiązkowy, gdy sąd postanowi Cię przesłuchać. Zazwyczaj jest to pierwsza bądź ostatnia rozprawa.

 

Czy pełnomocnik na pewno jest mi potrzebny?

 

Batalia z bankiem nie jest ani łatwą, ani krótkotrwałą bitwą. Musisz się przygotować nawet na kilkuletni spór. Skoro postępowanie w Sądzie I oraz II instancji może trwać nawet kilka lat, a same sprawy nie należą prostych, to kwestia wyboru kancelarii ma pierwszorzędne znaczenie.

 

Co warto wziąć pod uwagę dokonując wyboru Kancelarii?

 

Aby mieć pewność, że powierzyłeś swoją sprawę w najlepsze ręce, weź pod uwagę takie czynniki jak m.in.:

  • podejście kancelarii do klientów i prowadzonych spraw,
  • kontakt z kancelarią,
  • forma prawna kancelarii (spółka jawna, komandytowa, spółka z o.o., stowarzyszenie),
  • doświadczenie kancelarii w sprawach frankowych i jej staż w zakresie prowadzenia spraw kredytów frankowych,
  • koszty obsługi prawnej i sposób uzgadniania honorarium (tu nie ma miejsca na żadne wątpliwości, dlatego owe wynagrodzenie powinno zostać Ci przedstawione kwotowo),
  • opinie o Kancelarii (te umieszczone w Internecie lub zasłyszane od innych klientów).

 

Czy to dobry czas na pozwanie banku, gdy spłaciłem już kredyt i czy jest to możliwe?

 

Całkowita, nawet wcześniejsza, spłata kredytu nie stoi na przeszkodzie by pozwać bank i odzyskać nadpłacone pieniądze. W takim przypadku sprawa sądowa dotyczy tylko zapłaty.

 

A może jest inne rozwiązanie, które uwolni mnie od nieuczciwego kredytu?

 

Alternatywą dla sprawy sądowej jest zawarcie ugody z bankiem. Jednak te są zazwyczaj nieopłacalne lub mniej opłacalne dla Frankowiczów, niż sprawa sądowa. Nawet jeśli rozważasz zawarcie takiej ugody, koniecznie skonsultuj ją z prawnikiem.

 

Czy to dobry czas na pozwanie banku? Podsumowanie

 

Podejmując decyzję o złożeniu pozwu do sądu przeciwko bankowi czy o podpisaniu ugody, warto skonsultować wszystkie korzyści i ryzyko każdego rozwiązania z prawnikiem mającym doświadczenie w tego typu sprawach. Należy pamiętać, że pomimo podobieństw, każda sprawa jest inna i dla każdego klienta inne rozwiązanie będzie optymalne.

https://bccadwokaci.pl/wp-content/uploads/2021/08/logo-footer.png
Wygrywamy spory z bankami
ul. 1 Maja 47, 20-410 Lublin

Śledź nas:

https://bccadwokaci.pl/wp-content/uploads/2021/09/bcc-wupad.png

Zapraszamy na nasz blog. Jest to miejsce dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji majątkowej. Miejsce, w którym osoba zadłużona być może znajdzie nadzieję wyjścia z trudnej sytuacji jaką jest nadmierne zadłużenie.