Jeśli posiadasz kredyt frankowy i nie wiesz, jak zacząć sprawę frankową, to ten artykuł pisany jest z myślą o Tobie. Dziś przedstawię, jak krok po kroku przygotować się do walki z bankiem… Zobacz sam, że to nie jest takie trudne. Z doświadczenia wiem, że najtrudniej jest po prostu zacząć. Ucieszę się, jeśli po lekturze tego artykułu, zmobilizuję Cię do działania.
Wiele osób myśli też, że bank to taki trudny przeciwnik. Czy naprawdę tak jest? Z mojej perspektywy nie. Zacznijmy jednak od początku, czyli od czego zacząć walkę z bankiem.
Jakie dokumenty są potrzebne?
W pierwszej kolejności musisz zacząć od zgromadzenia dokumentów. Jakich? Z pewnością będzie potrzebna umowa kredytowa, regulamin (jeżeli posiadasz) oraz aneksy do umowy, jeśli takowe były zawierane. A jeśli nie posiadasz umowy kredytowej? Pamiętaj, że zawsze możesz wystąpić do banku z wnioskiem o przesłanie Ci jej kopii. Taka sama sytuacja dotyczy regulaminu oraz aneksów do umowy.
Jak wybrać kancelarię?
Poziom skomplikowania spraw, w których przeciwnikiem procesowym jest bank, wymaga wsparcia profesjonalnego pełnomocnika. Adwokat lub radca prawny na podstawie wyżej wymienionych dokumentów dokona oceny zasadności wniesienia pozwu. Ocena ta dotyczy zbadania umowy pod kątem istnienia w niej klauzul abuzywnych. Ważne są przy tym okoliczności towarzyszące zawarciu umowy.
Kwestią absolutnie podstawową jest wybór kancelarii, która będzie Cię reprezentować w batalii z bankiem. Niezmiernie ważne jest, aby wybrana przez Ciebie kancelaria specjalizowała się w sprawach kredytów frankowych. Przy wyborze kancelarii zwróć uwagę czy osoba, z którą rozmawiasz poświęciła Ci tyle czasu, ile potrzebowałeś. A także, czy objaśniła Ci, na czym polegają wady prawne podpisanej przez Ciebie umowy kredytu.
Ważne jest też, by prawnik przestawił Ci kwestie opłat, jakie będziesz musiał ponieść w związku z wytoczeniem powództwa. Pamiętaj, że nawiązana przez Ciebie relacja z prawnikiem powinna budzić Twoje zaufanie. Taka współpraca przede wszystkim opiera się na partnerstwie. A Ty powinieneś mieć możliwość zwrócenia się do swojego prawnika z pytaniem. Albo z prośbą o rozwianie wątpliwości.
Istotną kwestią jest również wynagrodzenie kancelarii. Zasady wynagrodzenia kancelarii powinny być dla Ciebie jasne i zrozumiałe przed podpisaniem umowy. Pamiętaj, tu nie ma miejsca na jakiekolwiek wątpliwości.
Gdy już dokonasz wyboru kancelarii, ta z pewnością na podstawie umowy, regulaminu oraz aneksów będzie w stanie dokonać orientacyjnych wyliczeń przysługujących Ci roszczeń. O przysługujących kredytobiorcy roszczeniach pisaliśmy na naszym blogu: Na czym polega nieważność i odfrankowienie?.
Jak wygląda zaświadczenie z banku?
Kolejnym etapem będzie uzyskanie zaświadczenia od banku. Co powinno być na takim zaświadczeniu, wyjaśnię to w punktach:
- daty i kwoty uruchomienia kredytu w PLN, jeśli kredyt został wypłacony w PLN;
- historia wpłat tytułem spłaty kredytu – wysokość wszystkich rzeczywistych wpłat tytułem spłaty kredytu (daty oraz kwoty rzeczywistych wpłat) w walucie PLN, jak i w CHF;
- historia oprocentowania, czyli informacja o datach zmiany oprocentowania oraz o wysokości obowiązującego oprocentowania kredytu dla każdego okresu spłaty kredytu;
- koszty okołokredytowe – wysokość w PLN i daty naliczenia innych należności związanych z kredytem (w szczególności prowizji, opłat i składek tytułem ubezpieczeń).
Zaświadczenie takie jest odpłatne. Koszt wydania takiego zaświadczenia zamyka się w kwocie od 100 zł do 250 zł.
Reklamacja, czyli wezwanie banku do zapłaty
Jak mamy już zaświadczenie z banku, to wybrana przez Ciebie kancelaria dokona wyliczeń. Następnie skieruje w Twoim imieniu do banku wezwanie do zapłaty. W wezwaniu wskazujemy kwotę, której się domagamy od banku oraz wyznaczamy bankowi termin zapłaty. Termin ten wynosi maksymalnie 30 dni. Skierowanie wezwania pozwoli naliczać odsetki związane z opóźnieniem żądanej przez kredytobiorcę płatności.
Skierowanie reklamacji jest też warunkiem formalnym pozwu, co oznacza, że nie możesz pominąć tego etapu. Zaniechanie powyższego będzie skutkować zwrotem pozwu przez sąd.
Co istotne bank ma 30 dni na ustosunkowanie się do reklamacji. W razie braku odpowiedzi lub też odmowy ze strony banku możesz kierować pozew do sądu.
Pozew – ile wynosi opłata sądowa od pozwu?
Po otrzymaniu z banku odpowiedzi na reklamację przystępujemy do prac nad pozwem. Na tym etapie rozważamy też z Klientami wybór sądu. O tym, jak wybrać sąd w sprawie frankowej, pisałam tutaj: https://bccadwokaci.pl/jak-wybrac-sad-w-sprawie-frankowej/.
Natomiast kwestę opłat sądowych związanych z wytoczeniem powództwa opisywałam w artykule: https://bccadwokaci.pl/sprawa-o-kredyt-frankowy-ile-kosztuje/.
Jak zacząć sprawę frankową?
Jak widzisz, pozwanie banku wcale nie jest takie trudne. Wystarczy zgromadzić pewne dokumenty, których część posiadasz zapewne w domu. Zdecydowanie istotnym wyborem jest znalezienie odpowiedniej kancelarii, ale i to nie jest takie trudne. Wystarczy, że przyjmiesz pewne założenia odnośnie wyboru prawnika, których będziesz się trzymał.
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu, dalej czujesz niedosyt, jak wyglądają pierwsze kroki w sprawie frankowej, to gorąco zachęcam Cię do obejrzenia nagrania z LIVE, w którym ostatnio brałam udział. Wystarczy, że wejdziesz w ten link: oglądam nagranie.
Natomiast w kolejnym artykule opowiem Ci, jak wygląda rozprawa w sprawie frankowej, czyli czy musisz być na niej obecny i jakich pytań powinieneś się spodziewać.
Natomiast już dziś życzę Ci powodzenia, a nasza Kancelaria jest do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Wystarczy, że napiszesz na adres sekretariat@bccadwokaci.pl.
Katarzyna Cimek, adwokat od spraw bankowych
zajmująca się na codzień podważaniem w sądach kredytów indeksowanych i denominowanych