BlogPrzygotowanie Frankowicza do rozprawy.

27 września, 2021

Poznaj pytania, które może zadać sąd.

Przygotowanie Frankowicza do rozprawy. Temat ten spędza wielu Kredytobiorcom, którzy zdecydowali się pozwać bank, sen z powiek. Wielu Frankowiczów boi się rozprawy sądowej. Wyobrażają ją sobie jako stresujące przeżycie i nie wiedzą, czego się spodziewać. Dlatego też przygotowałam dla Ciebie artykuł, w którym opowiem Ci, jak przygotować się do rozprawy. Wyjaśnię w nim, jaki jest przebieg takiej rozprawy i co się może na niej dziać. A również na jakie pytanie powinieneś się przygotować. Jesteś ciekawy? Czytaj dalej.

Kiedy pierwszy termin rozprawy?

Czas oczekiwania na termin pierwszej rozprawy frankowej może być bardzo zróżnicowany. Zależy to od sądu rozpoznającego Twoją sprawę. Termin taki może wynosić od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Zdarza się również, że sąd w ogóle nie wyznaczy rozprawy, bo rozpozna Twoją sprawę na posiedzeniu niejawnym. Wtedy dowiesz się o wyroku po fakcie, bo sąd wyśle Ci go pocztą.

Czy muszę być obecny na sprawie?

Pamiętaj, że zasadą jest, że strona ma prawo wziąć udział w rozprawie, zaś ten jest obowiązkowy, gdy Sąd tak wskaże. Jeśli sąd zadecyduje, że Twój udział osobisty jest konieczny, zostaniesz o tym poinformowany w zawiadomieniu o terminie.  Zawiadomienie o terminie otrzymasz z sądu. Zazwyczaj taka informacja brzmi: „stawiennictwo strony jest obowiązkowe”. Jeśli otrzymasz takie wezwanie na pierwszy termin rozprawy z pewnością sąd będzie chciał Cię przesłuchać informacyjnie.

Jeśli w Twoim zawiadomieniu o terminie rozprawy nie będzie takiej informacji? Wtedy możesz, ale nie musisz być obecny na rozprawie.

A co, jeśli z jakiś przyczyn nie możesz być obecny na terminie rozprawy, w której Twój udział był obowiązkowy? Wówczas sam albo przez pełnomocnika powinieneś usprawiedliwić swoje niestawiennictwo.

SAVOIR-VIVRE na sali sądowej

Chcąc uczestniczyć w rozprawie pamiętaj, że musisz dostosować się do zasad tam panujących.

Co trzeba ze sobą zabrać?

  • zawiadomienie o terminie rozprawy – tam jest wskazana godzina i sala rozpraw, w której odbędzie się Twoja rozprawa;
  • dowód osobisty – ten będzie potrzebny na Sali sądowej, gdy sąd będzie Cię przesłuchiwał;
  • maseczka w dobie epidemii Covid-19…

O czy pamiętać wchodząc na salę sądową?

  • przed wejściem na salę rozpraw wycisz telefon;
  • do składu sędziowskiego zwracaj się „Wysoki Sądzie”;
  • do pełnomocnika banku oraz swojego zwracaj się „Panie Mecenasie/Pani Mecenas” albo „Panie pełnomocniku/Pani pełnomocnik”;
  • ubierz się schludnie i elegancko;
  • wstań, gdy zwracasz się do Sądu oraz gdy sąd ogłasza wyrok.

Jak wygląda przesłuchanie?

W trakcie przesłuchania pytania zadaje sąd, Twój pełnomocnik, jeśli takiego ustanowiłeś w sprawie oraz pełnomocnik banku. Przesłuchanie informacyjne średnio trwa od godziny do półtorej. Jeśli jest dwóch lub więcej kredytobiorców, zdarza się, że sąd przesłuchuje tą osoba, która miała większy udział w zawieraniu umowy. Wówczas pozostali kredytobiorcy są pytani jedynie czy potwierdzają to co powiedział ich przedmówca i czy mają coś do dodania.

O co może pytać sąd?

Po pierwsze, sąd będzie pytał o okoliczności zawarcia umowy. Przykłady:

  • kiedy Kredytobiorca zawarł umowę, w jakim celu, na jaką kwotę, dlaczego kredytobiorca wybrał ten rodzaj kredytu?
  • czy kredytobiorca w dniu podpisania umowy prowadził działalność gospodarczą, jeśli tak to czy zaciągnięty kredyt był na potrzeby prowadzonej działalności?
  • ile było spotykań w oddziale banku przed zwarciem umowy?

Następnie, sąd będzie sprawdzał, jakie informacje uzyskał Kredytobiorca przed zawarciem umowy. Mogą być pytania typu:

  • jakie informacje na temat umowy przedstawili pracownicy przed zawarciem umowy?
  • czy pracownik banku przed zawarciem umowy przedstawiał symulacje wzrostu rat i salda zadłużenia w przypadku zmiany kursu?
  • czy kredytobiorca wnioskował o kredyt w PLN oraz posiadał zdolność kredytową w złotych?
  • czy bank przedstawił kredytobiorcy ryzyka i zagrożenia związane ze zmianą waluty?
  • czy bank wyjaśnił, w jaki sposób  ustala kurs kupna i sprzedaży CHF?
  • czy bank wyjaśnił, w jaki sposób bank ustala saldo zadłużenia w CHF czy też przelicza kwotę kredytu z CHF na złotówki?
  • czy bank wyjaśnił, na czym polega spread?

 

Sąd może też pytać, czy kredytobiorca negocjował jakiekolwiek postanowienia umowy. A jeśli tak, to które? Może się też zdarzyć pytanie, czy przed podpisaniem umowy bank przedstawił kredytobiorcy projekt umowy oraz regulamin? Bywają pytania, czy zawierane były aneksy do umowy, w szczególności dotyczące możliwości spłaty kredyt bezpośrednio we frankach szwajcarskich?

Dodatkowo sąd też ustala aktualne kwestie. Chodzi o następujące tematy:

  • jakie jest obecne saldo zadłużenia kredytobiorcy?
  • czy kredytobiorca jest świadomy skutków unieważnienia umowy (obowiązku zwrotu kapitału otrzymanego od banku czy tez tego, że bank będzie mógł dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału)?
  • czy kredytobiorca zgodziłby się przejść na średni kurs NBP?
  • dlaczego kredytobiorca kwestionuje zapisy umowy dopiero po kilkunastu latach wykonywania umowy?

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przygotowania do rozprawy w sądzie, gorąco zachęcam Cię do obejrzenia nagrania LIVE w tym temacie.

Ile terminów rozpraw może się odbyć?

Odpowiedz na to pytanie jest krótkie – tu nie ma żadnej reguły. Zdarzają się sprawy, w których wyrok jest wydawany już po pierwszej rozprawie. Natomiast w innych jest kilka takich terminów.

Ilość rozpraw w sprawie frankowej zależy od tego czy w sprawie będą zeznawać świadkowie. Jeśli tak, to ilu. Wiadomo, że im więcej świadków do przesłuchania tym więcej potrzeba terminów. Znaczenie ma również to, czy świadkowie stawią się na pierwsze wezwanie sądu czy też nie. W przypadku nieusprawiedliwionej obecności świadka na rozprawie sąd może ukarać go karą grzywny. Jednak często zdarzają się sytuacje, że sąd zobowiązuje świadka do udzielenia odpowiedzi na piśmie, co znacznie skraca ilośc terminów.

Czy jest potrzebna opinia biegłego?

Jeśli Sąd uzna, że istnieje taka potrzeba, postanowi o przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu finansów i rachunkowości. Dowód z opinii biegłego jest dopuszczany przez sąd, aby biegły dokładnie wyliczył wysokość dochodzonego roszczenia. Jeśli taki dowód zostanie dopuszczony przez Sąd, wówczas rozprawa jest odraczana. Sąd w takiej sytuacji nie wyznacza kolejnego terminu rozprawy. Kolejna rozprawa może się odbyć nawet za kilka miesięcy, w zależności od tego ile czasu będzie potrzebował biegły na sporządzenie opinii.

Jak wygląda rozprawa sądowa Frankowicza?

W tym artykule po krótce przybliżyłam Ci, jak wygląda rozprawa sądowa. Mam świadomość, że przed rozprawą możesz odczuwać stres. U jednych osób jest on ogromny. Tak wielki, że odbiera umiejętność jasnej komunikacji czy wyrażenia myśli. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do rozprawy. Jak poznasz, jakie pytania może zadać sąd i przećwiczysz je wcześniej, to na pewno oswoisz swój stres.

Sala sądowa przypomina trochę klasę w trakcie zajęć lekcyjnych. Na sali sądowej jednak to Sędzia jest gospodarzem. To od sędziego zależy czy atmosfera na sali rozpraw będzie formalna czy też nie. Stosowanie powyższych zasad oraz odpowiednie przygotowanie się do rozprawy powinno sprawić, że Twoja wizyta w sądzie przebiegnie w miarę bezstresowo.

Pamiętaj jednak, że sąd od szkoły różni się tym, że jak czegoś nie pamiętasz, to nie dostaniesz oceny niedostatecznej. Zeznania przed sądem nie są klasówką. Mówisz tylko, to co wiesz. Najważniejsze w przesłuchaniu jest po prostu mówienie prawdy.

Może zainteresują się też inne artykuły o kredytach frankowych. Kliknij w tytuł poniżej:

Jak zacząć sprawę frankową?

Kredyt frankowy a rozwód

Czy kredyt frankowy się przedawnia?

przygotowanie Frankowicza do rozprawy

 

 

Katarzyna Cimek, adwokat od spraw bankowych

zajmująca się na codzień podważaniem w sądach kredytów indeksowanych i denominowanych

 

 

 

https://bccadwokaci.pl/wp-content/uploads/2021/08/logo-footer.png
Wygrywamy spory z bankami
ul. 1 Maja 47, 20-410 Lublin

Śledź nas:

https://bccadwokaci.pl/wp-content/uploads/2021/09/bcc-wupad.png

Zapraszamy na nasz blog. Jest to miejsce dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji majątkowej. Miejsce, w którym osoba zadłużona być może znajdzie nadzieję wyjścia z trudnej sytuacji jaką jest nadmierne zadłużenie.