UncategorizedSpłacony kredyt w CHF a pozew w 2024 r.

19 stycznia, 2024

Spłaciłem kredyt. Czy mogę ubiegać się o zwrot pieniędzy?

Niewiele osób o tym wie, ale spłacony kredyt frankowy to szansa na odzyskanie dużych pieniędzy od banku. Nawet wiele lat po spłacie kredytu frankowego możesz domagać się unieważnienia swojej umowy. Boisz się przedawnienia kredytu frankowego? Czytaj dalej a dowiesz się, ile możesz odzyskać od banku, jeśli złożysz pozew do sądu, czy masz szansę na ugodę z bankiem przy spłaconym kredycie frankowym oraz jak liczyć przedawnienie.

Frankowicze, którzy już spłacili swoje kredyty są grupą konsumentów, o których banki „zapomniały”. Ci Klienci nie są brani pod uwagę przy jakichkolwiek zorganizowanych akcjach ugodowych. Dlaczego? To proste – bank może na nich już tylko stracić. Każda propozycja musi się wiązać z tym, że Frankowiczowi trzeba będzie zwrócić pieniądze. Jaka jest zatem strategia banków? Po prostu przemilczenie tej grupy najbardziej poszkodowanych Frankowiczów. A oni decydując się na proces sądowy, mają szansę na odzyskanie od banków największych kwot. Na to pozwolić nie możemy!

Spłacony kredyt w CHF a pozew

Z powszechnie znanych danych wynika, że liczba udzielonych kredytów „frankowych” to około 750 tysięcy. Z tej kwoty ponad 400 tysięcy, a więc więcej niż połowa, to kredyty już spłacone. Jak natomiast wygląda statystyka sądowa? Na około 130 tys. spraw frankowych, jedynie ok. 26 tys. dotyczy kredytów spłaconych. Oznacza to, że Konsumenci, którzy już dokonali spłaty całości kredytu frankowego, dużo rzadziej decydują się na wytoczenie powództwa przeciwko bankowi, który zaoferował im toksyczny produkt.

Kredyt spłacony w całości – co dalej?

Zwykle na rozpoczęcie batalii z bankiem decydują się osoby, które wciąż muszą spłacać bardzo wysokie raty. Motywacja tych ludzi to jak najszybsze pozbycie się uciążliwego i nieuczciwego zobowiązania finansowego.

Co jednak, jeśli miałeś kredyt frankowy i już go spłaciłeś? Pewnie zastanawiasz się, czy masz jeszcze jakieś szanse na odzyskanie swoich pieniędzy? Oczywiście, że tak!
Przede wszystkim pamiętaj, że masz takie samo prawo unieważnienia kredytu frankowego, jak osoba z aktywnym kredytem. Co więcej, Twoja sytuacja może być już tylko lepsza, ponieważ wpłaciłeś do banku dużo więcej niż otrzymałeś w wyniku wadliwej umowy kredytu.
Prawo stoi po Twojej stronie. Podstawą pozwu są nieuczciwe zapisy w Twojej umowie kredytu frankowego. To jest już potwierdzone w sądach. Nawet jeśli spłaciłeś swój kredyt, to możesz powołać się na niezgodność umowy z prawem.

Spłacony kredyt w CHF a szanse na wygraną w Sądzie

Jeden z największych mitów, z którym cały czas walczymy brzmi: „Spłaciłem kredyt, więc jest już za późno na odzyskanie pieniędzy”. Szansę na wygraną ma każdy poszkodowany Konsument, który podpisał wadliwą umowę kredytu frankowego. Nie ma przy tym znaczenia, na jakim etapie spłaty się znajduje. Jeśli spłaciłeś już swój kredyt, to po wygranym procesie bank musi zwrócić Ci nadpłatę ponad kapitał kredytu. Przy kredycie spłacony w całości zawsze mamy do czynienia z nadpłatą, która dodatkowo jest zwykle pokaźnej wysokości. Oznacza to, że po wygranym procesie na Twoje konto zostanie przelana przez bank naprawdę duża kwota „odszkodowania”.

Spłacony kredyt frankowy – co można wywalczyć?

Jeśli spłaciłeś kredyt frankowy przed terminem, to zastanawiasz się, ile możesz odzyskać pieniędzy od banku w ramach odszkodowania. Najprościej podać konkretny przykład, a więc dane z ostatniego wyroku, który uzyskaliśmy w sprawie. Nasza Klientka, Pani Anna, zawarła kredyt frankowy w 2006 r. Otrzymała od banku 150 000 zł kredytu. W czerwcu 2015 r. Pani Anna spłaciła cały kredyt przed terminem. Według naszych wyliczeń Pani Anna łącznie zapłaciła do banku kwotę 270 000 zł z tytułu rat kredytu i innych opłat.

Na podstawie wyroku Sąd nakazał bankowi oddanie Pani Annie 120 000 zł z odsetkami! W rezultacie nasza Klientka uzyskała bezpłatny kredyt, ponieważ bank musi oddać jej wszystkie zapłacone koszty kredytu. To jest cena, którą bank zapłaci, za niezgodną z prawem umowę frankową.

Spłacony kredyt a przedawnienie

Aktualnie nie musisz zbytnio martwić się terminami przedawnienia, jeśli spłaciłeś kredyt w CHF nawet bardzo dawno temu! W informacyjnym tyglu można się spotkać z różnymi wiadomościami na temat terminów przedawnienia przy kredytach frankowych. Zgodnie z najnowszym orzecznictwem TSUE, które jest w sprawach frankowych kluczowe, roszczenie o unieważnienie Twojej umowy frankowej nie przedawnia się! Jeśli masz jednak jakieś wątpliwości, to prześlij nam swoją umowę, a my bezpłatnie dokonamy jej analizy.

 

Korzystne dla Frankowiczów wyroki TSUE

Orzecznictwo sądowe w ostatnim czasie jest zdecydowanie prokonsumenckie. Bardzo ważny wyrok TSUE z 15 czerwca 2023 r. w sprawie C-520/21 definitywnie pozbawił banki możliwości żądania od Konsumenta rekompensaty, która wykraczałaby poza zwrot wypłaconego kredytu. Do tej pory to był właśnie główny „straszak” banków na kredytobiorców, aby Ci nie byli skłonni do wytaczania powództw. Ten wyrok był długo oczekiwany przez Frankowiczów. Jeszcze bardziej wzmocnił ich słuszne postulaty przed sądami.

Czy to dobry czas na pozwanie banku?

Sytuacja Frankowiczów wciąż jest dynamiczna, pomimo ugruntowanej linii sądowniczej w tych sprawach. Linia ta oczywiście jest korzystna dla konsumentów. Dlatego może się wydawać, że procesy frankowe idą dość schematycznie. Nasze doświadczenia pokazują jednak, że cały czas trzeba mieć oczy szeroko otwarte i nie warto zwlekać z decyzją o pozwaniu banku.

Niestabilność sektora bankowego w Polska – Getin to ostrzeżenie dla Frankowiczów

Obecnie niemal większość procesów sądowych jest przez Frankowiczów wygrywana. Napawa to ogromnym optymizmem. Nie można jednak przejść obojętnie wokół tego, że sytuacja finansowa sektora bankowego nie jest stabilna. Banki przez lata oferowały swoim klientom toksyczny produkt w postaci wadliwych umów kredytów frankowych. A teraz ponoszą ogromne konsekwencje swoich niezgodnych z prawem działań. Co chwilę widzimy zatem próby nowych działań, które mają za zadanie zminimalizować poziom strat.

Znana jest sytuacja kredytobiorców upadłego Getin Noble Banku. Ich klienci pomimo wygrywania procesów sądowych raczej nie mają szans na odzyskanie pieniędzy z uwagi na upadłość Getinu. Ci z nich, którzy pospieszyli się z pozwem i zdążyli zakończyć sprawę przed upadłością banku, dziś mogą się cieszyć pełnią korzyści z wygranej sprawy. Bardzo możliwe, że przypadek Getinu nie będzie ostatnim. Nie warto zatem czekać ani chwili dłużej! O tym, czy to dobry moment, pisaliśmy już tutaj: Czy to dobry czas na pozwanie banku?.

Spłacony kredyt frankowy a ugoda

Banki starają się udawać, że grupa Frankowiczów, którzy spłacili już swój kredyt, po prostu nie istnieje. Efektem takiej strategii jest to, że próżno szukać zorganizowanej oferty ugodowej dla takich Konsumentów. Kredytobiorca w momencie dokonania całkowitej spłaty kredytu staje się dla banku źródłem zysku, które dało już swój maksymalny owoc i zostało wyczerpane. W tym momencie przedstawienie jakiejkolwiek propozycji ugodowej to konieczność zwrotu Konsumentowi konkretnej kwoty pieniędzy. Bank zaś nie miałby możliwości zyskania już niczego więcej. W naszej ocenie czekanie na ofertę ugodą w takiej sytuacji jest zatem nieuzasadnione.

Co prawda, takie działanie banków pokazuje, że po ich stronie nie ma żadnej dobrej woli w stosunku do Frankowiczów. Zresztą nie powinno Cię to chyba dziwić. Gdyby było inaczej, banki kierowałyby propozycje ugodowe do wszystkich. A nie tylko do tych, którzy wciąż spłacają swój kredyt. Nietrudno zauważyć, że przeważnie propozycja ugody pojawia się dopiero wtedy, gdy Kredytobiorca decyduje się na rozpoczęcie drogi sądowej. W tym momencie cały sektor bankowy świadomie pomija grupę 400 tys. Frankowiczów.

Banki to instytucje nastawione wyłącznie na zysk. Dlatego wszelkie propozycje ugodowe, jak też inne oferty nie mogą wynikać z dobrej woli. Trzeba zdać sobie sprawę, że te instytucje działają zgodnie z przemyślaną strategią. Opiera się ona na kalkulacji prawdopodobieństwa konkretnego zysku lub minimalizowaniu strat. W ramach tej kalkulacji nie ma miejsca na ugody dla Frankowiczów, którzy swój kredyt już spłacili.

Najczęściej pojawiające się pytania

Sprawdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat spłacony kredyt frankowy a pozew.

1. Spłacony kredyt frankowy – czy można unieważnić umowę?

Tak, po spłaceniu kredytu frankowego można unieważnić umowę. Sam fakt spłacenia kredytu w ogóle nie wpływa na możliwość unieważnienia umowy. Co więcej, masz pewność, że spłaciłeś dużo więcej, niż otrzymałeś i bank nie ma względem Ciebie żadnych roszczeń. To daje Ci silniejszą pozycję procesową lub negocjacyjną, gdyż bank może już na Tobie tylko stracić.

2. Czy można pozwać bank po spłacie kredytu frankowego?

Tak. Po spłacie kredytu frankowego masz prawo do pozwania banku. Nie ma znaczenia, że Twoja umowa kredytu frankowego jest już wykonana i spłacona. Dalej możesz upomnieć się w sądzie o swoje nienależnie zapłacone pieniądze.

3. Czy spłacony kredyt frankowy ulega przedawnieniu?

Termin przedawnienia Twoich pieniędzy z kredytu frankowego należy liczyć dopiero od momentu, kiedy dowiedziałeś się, że umowa kredytu jest nieważna. W praktyce liczy się data złożenia w banku pierwszej reklamacji z powołaniem się na klauzule niedozwolone. Zatem dopóki nie dowiesz się, że Twoja umowa jest nieważna, nic nie ma prawa się przedawnić.

Jeśli ma wątpliwości na temat przedawnienia swojego kredytu, napisz do nas, a my to sprawdzimy.

4. Czy ktoś odzyskał pieniądze ze spłaconego kredytu frankowego?

Mamy wielu Klientów, którzy odzyskali pieniądze ze spłaconego kredytu. Co więcej, to właśnie Ci Frankowicze odzyskują od banków największe kwoty. Sektor bankowy robi wszystko, co w jego mocy, aby utrzymać powszechny stan niedoinformowania. Banki mają nadzieję, że w ten sposób odciągną dziesiątki tysięcy ludzi od zamiaru walki o własne pieniądze. Pomimo jednak tych starań, świadomość swoich praw wśród Konsumentów nieustannie rośnie.

5. Co dalej po unieważnieniu umowy frankowej spłaconej?

Jeśli Sąd unieważni Twoją spłaconą umowę frankową, to odzyskasz wszystkie pieniądze, które zapłaciłeś na rzecz banku ponad otrzymany kapitał kredytu.  W związku z nieważnością umowy kredytu frankowego dochodzimy od banku nadpłaty ponad wypłacony kapitał. Dodatkowo za okres od przedsądowego wezwania do zapłaty do momentu realizacji wyroku przez bank możesz odzyskać dodatkowe odsetki ustawowe za opóźnienie. Obecnie wynoszą one ok. 12% w skali roku. Po wygranym wyroku bank zwróci Ci również koszty sprawy sądowej. Składają się na nie koszty opłat sądowych, które zapłaciłeś i koszty zastępstwa procesowego (średnio od 10 000 zł do 20 000 zł).

6. Ile kosztuje adwokat w sprawie frankowej?

Prowadzenie sprawy frankowej przez profesjonalnego pełnomocnika opiera się na indywidualnym zbadaniu każdej sprawy i dobraniu odpowiedniej strategii procesowej. Nasza kancelarii oferuje kompleksową pomoc w sprawie kredytu frankowego, która zaczyna się od etapu analizy umowy aż rozliczenia z bankiem. Wyliczenie dokładnego wynagrodzenia zależy zatem od konkretnej sytuacji, w jakiej znalazł się Klient. Aby poznać warianty wynagrodzenia naszej Kancelarii wystarczy przesłać nam do bezpłatnej analizy umowę kredytu.

Podsumowanie – spłacony kredyt w CHF a pozew

Frankowicze ze spłaconym kredytem mają takie same prawa na unieważnienie umowy, jak Ci z kredytami w toku. Podstawą nieważności są nieuczciwe zapisy w umowach frankowych. Skutkiem unieważnienia spłaconego kredytu frankowego w sądzie jest odzyskanie wszystkich pieniędzy ponad otrzymany z banku kapitał kredytu. Co więcej, banki nie mają szans na uzyskanie od Frankowiczów wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. Nawet jeśli spłaciłeś swój kredyt frankowy dawno temu, to masz możliwość unieważnienia swojej umowy kredytu. Dzieje się tak dzięki korzystnym wyrokom TSUE w sprawach frankowych.

Jeśli chodzi o ugodę przy spłaconym kredycie frankowym, to banki ich nie proponują. Strategia banków w stosunku do konsumentów, którym sprzedano toksyczny produkt, polega na odstraszeniu ich od drogi sądowej poprzez niedoinformowanie. Frankowicze, którzy spłacili swój kredyt często błędnie uważają, że ich roszczenie się przedawniło, bądź że nie mogą w ogóle kwestionować swojego zobowiązania, skoro spłacili już cały kredyt. Absolutnie tak nie jest! Przysługuje im pełna ochrona zarówno na mocy wyroków TSUE, prawa europejskiego, jak też polskich przepisów będących ich implementacją.

Jeśli jesteś Frankowiczem i spłaciłeś już kredyt to pamiętaj, że w każdej chwili możesz złożyć w sądzie pozew i domagać się zwrotu nienależnie pobranych środków. To właśnie tego banki boją się najbardziej! Zapraszamy do kontaktu

https://bccadwokaci.pl/wp-content/uploads/2021/08/logo-footer.png
Wygrywamy spory z bankami
ul. 1 Maja 47, 20-410 Lublin

Śledź nas:

https://bccadwokaci.pl/wp-content/uploads/2021/09/bcc-wupad.png

Zapraszamy na nasz blog. Jest to miejsce dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji majątkowej. Miejsce, w którym osoba zadłużona być może znajdzie nadzieję wyjścia z trudnej sytuacji jaką jest nadmierne zadłużenie.