UncategorizedSprawy frankowe – co działo się w 2022?

30 grudnia, 2022

Od wielu lat waluta CHF nieustannie i regularnie się umacnia. Nie jest zatem żadną nowością dla Frankowiczów, że rośnie nie tylko ich rata kredytowa, ale całe saldo zadłużenia… W tym roku kurs franka szwajcarskiego osiągnął rekordowo wysoki poziom. Za szwajcarską walutę trzeba było zapłacić ponad 5 zł. Sprawy frankowe nadal stanowią spory odsetek sporów prowadzonych przed sądami w całym kraju – jesteś ciekaw, co działo się w 2022 roku?

W środkach masowego przekazu dużo się mówi, że tzw. umowy frankowe są wadliwe. Nic więc dziwnego, że wielu Frankowiczów zdecydowało się pozwać bank. Kredytobiorcy chcą odzyskać nie tylko swoje pieniądze od banku, ale przede wszystkim stabilizację finansową i spokój.

Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co działo się w sprawach frankowych w 2022 roku!

Sprawy frankowe 2022 – kilka słów o naszych sprawach…

Kancelaria BCC Adwokaci Polska od kilku lat reprezentuje kredytobiorców w sprawach frankowych. Możemy śmiało powiedzieć, że ten rok był bardzo pracowity, zaś nasza Kancelaria złożyła rekordową ilość pozwów. Niestety sądowe sprawy frankowe trwają nawet latami, ale 2022 rok przyniósł nam pierwsze prawomocne wyroki w sprawach naszych Klientów. Umowy naszych Klientów zostały unieważnione, a nasi Klienci odzyskali od banku należne im pieniądze.

W 2022 roku w sprawach prowadzonych przez naszą Kancelarię zapadło także wiele wyroków nieprawomocnych.  Co ważne, są to wyroki korzystne dla naszych Klientów. Na ile wystarczało nam czasu, staraliśmy się w miarę regularnie przedstawiać na naszym fanpage’u na Facebooku comiesięczne podsumowania. Wskazywaliśmy w nich konkretnie i szczegółowo uzyskane wyroki i zabezpieczenia w sprawach frankowych. W jednej z naszych spraw Sąd Apelacyjny w Lublinie wydał prawomocny wyrok w zaledwie 10 miesięcy od dnia złożenia pozwu… Z kolei w innej naszej sprawie Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok w zaledwie 4 miesięcy od dnia złożenia pozwu… Takie tempo rozpoznawania spraw bardzo nas cieszy.

Zabezpieczenia – sprawy frankowe 2022

Jeśli chodzi o kwestie zabezpieczeń, to na tym polu mamy kilka niekorzystnych orzeczeń. M. in. Sąd Okręgowy w Zamościu – póki co – ich nie udziela. Niekorzystne rozstrzygnięcia mamy także w sprawach toczących nie przed Sądem Okręgowy w Warszawie (wydział frankowy) i przed Sądem Okręgowym w Lublinie. Jeśli chodzi o nasz rodzimy sąd, tj. Sąd Okręgowy w Lublinie, to do niedawna nie udzielał on zabezpieczeń. Jednak ostatnio sytuacja w tym Sadzie wygląda zupełnie inaczej, o czym będzie mowa poniżej…

 

Czym zaskoczył nas rok 2022?

O ile w kwestii wad kredytów frankowych ukształtowała się jednolita i korzystana dla kredytobiorców linia orzecznicza, to w sprawach tych naprawdę dużo się dzieje. Są one w dalszym ciągu bardzo dynamiczne i rozwojowe. Wymagają od pełnomocników reprezentujących  kredytobiorców nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale ciągłego trzymania ręki na pulsie.

Sprawy frankowe z pewnością potrafią zaskakiwać – poniżej w kilku punktach opisujemy, co działo się w 2022 roku.

Zastanawiasz się, czy to odpowiedni moment, by pozwać bank? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Czy to dobry czas na pozwanie banku?

 

1. Kredytobiorcy masowo otrzymywali pozwy banku o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

Banki – w odpowiedzi na miażdżącą dla nich linię orzeczniczą – pod koniec 2021 roku złożyły przeciwko kredytobiorcom pierwsze pozwy, w których domagały się nie tylko zwrotu kapitału, ale także wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Ku zdziwieniu pełnomocników reprezentujących Frankowiczów, pozwy te były składane w trakcie, kiedy sprawa o unieważnienie umowy nie została prawomocnie zakończona.

Tak też się stało w przypadku jednego z naszych Klientów, który w pierwszej połowie 2022 roku otrzymał pozew, w którym bank domaga się zwrotu kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Oczywiście nasza Kancelaria reprezentuje Klienta również w tej sprawie.

Roszczenie banku o zwrot kapitału jest bezzasadne. Pozostaje w sprzeczności z prawem unijnym i krajowym i nie znajduje podstawy w przepisach prawa. Takie roszczenie banku zmierza tak naprawdę do „reaktywacji” nieważnej umowy kredytowej. 

Dostałeś pozew banku o zwrot wypłaconego kapitału oraz o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału? O tym, co zrobić w takiej sytuacji pisaliśmy tutaj: Zwrot kapitału i wynagrodzenie – co robić, gdy dostałeś pozew banku?

 

2. Zmieniliśmy strategię w sprawach frankowych

Taki obrót spraw spowodował, że zmieniliśmy w naszej Kancelarii strategię w sprawach frankowych. Obecnie – pozywając banki – domagamy się nadwyżki ponad wypłacony kapitał. Na etapie przedsądowym dokonujemy potrąceń, rozliczając naszych Klientów z bankiem z wypłaconego im kapitału.

 

3. Restrukturyzacja Getin Noble Bank S.A.

Jednak największym zaskoczeniem była restrukturyzacja Getin Noble Banku, a właściwie sposób jej przeprowadzenia przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oczywiście trudna (a w zasadzie fatalna) sytuacja finansowa tego banku była powszechnie znana. Śmiało można powiedzieć, że prędzej czy później musiało to nastąpić. Jednak faktu, że rentowna część Getin Noble Bank zostanie wydzielona do nowo utworzonego podmiotu, tj. Velo Bank S.A., zaś kredyty frankowe pozostaną w dawnym banku nie dało się przewidzieć.

Decyzja BFG o restrukturyzacji banku tąpnęła pracą naszej Kancelarii, gdyż niezbędnym okazało się w sprawach dotyczących Getinu podjęcie działań mających na celu zaskarżenie tej decyzji. Sposób przeprowadzenia restrukturyzacji uderzył najbardziej w kredytobiorców frankowych tego banku, bo – nie wdając się w szczegóły i mówiąc krótko – zostali oni pozbawieni możliwości dochodzenia swoich pieniędzy od banku…

 

4. Sąd Okręgowy w Lublinie zaczął udzielać zabezpieczeń

Jak to w życiu bywa – jest druga strona medalu decyzji BFG odnośnie Getin Noble Bank. Spowodowała ona, że Sąd Okręgowy w Lublinie, przed którym toczy się zdecydowana większość prowadzonych przez nas spraw, zaczął udzielać zabezpieczeń w sprawach frankowych. Po krótce tylko przypomnę, że uzyskanie zabezpieczenia oznacza, że kredytobiorca nie spłaca rat kredytu.

 

Sprawy frankowe 2022 – podsumowanie

W telegraficznym skrócie właśnie tak wyglądał mijający rok. Prowadzone przez nas w 2022 roku sprawy frankowe sprawiły, że w naszej Kancelarii dużo się działo. Podsumowując, był to rok pełen ciężkiej pracy całego Zespołu BCC Adwokaci Polska, ale także wielu sukcesów. Nie obyło się też bez porażek, jednak te czynią nas silniejszymi…

Czego spodziewamy się w 2023 roku? O tym na pewno napiszemy na naszym blogu już w styczniu!

https://bccadwokaci.pl/wp-content/uploads/2021/08/logo-footer.png
Wygrywamy spory z bankami
ul. 1 Maja 47, 20-410 Lublin

Śledź nas:

https://bccadwokaci.pl/wp-content/uploads/2021/09/bcc-wupad.png

Zapraszamy na nasz blog. Jest to miejsce dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji majątkowej. Miejsce, w którym osoba zadłużona być może znajdzie nadzieję wyjścia z trudnej sytuacji jaką jest nadmierne zadłużenie.